Jesteśmy kameralnym żłobkiem położonym w samym centrum Krakowa, tuż obok krakowskiego Rynku.  Naszym priorytetem jest niezwykła dbałość  o komfort i bezpieczeństwo naszych dzieci. Cenimy sobie indywidualne podejście dlatego przyjmujemy maksymalnie 15 dzieci, którymi opiekują się 3 wykwalifikowane opiekunki oraz jako czwartą osobę tzw. pomoc opiekuna.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan adaptacji w Terefere:

ADAPTACJA

Okres adaptacji w Terefere jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb dziecka. Elastycznie i na bieżąco wydłużamy czas pobytu, tak aby było to komfortowe i bezpieczne dla dziecka. Są dzieci, które na drugi dzień już chętnie zostaną na kilka godzin, są też takie, które potrzebują dużo więcej czasu na aklimatyzację – to wszystko naturalne, podobnie jak łzy rozstania z rodzicami. Zwykle po wejściu na salę łzy znikają a zastępuje je szeroki uśmiech.

 

PRAWA DZIECKA W TEREFERE

Każde dziecko w Żłobku Terefere ma:

  • Prawo do radości i spontaniczności
  • Prawo do niepowodzeń, łez i upadków
  • Prawo do własności, tajemnic i własnego zdania
  • Prawo do bycia sobą i wyrażania uczuć, nawet tych trudnych,
  • Prawo do niewiedzy, zadawania pytań i rozwijania zainteresowań
  • Prawo do nietykalności osobistej
  • Prawo do sprawiedliwej oceny
  • Prawo do zabawy i wyboru jej towarzyszy
  • Prawo do równości, wolności, przyjaźni i szacunku

ŻŁOBEK BEZ PŁACZU, CZYLI JAK BEZ STRESU POSŁAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA?

Zdecydowaliście się posłać dziecko do żłobka i zastanawiacie się, jak pomóc mu wejść w nową rzeczywistość? Mamy dla was kilka wskazówek, które pomogą zarówno wam, jak i maluszkowi przygotować się na tę ważną w życiu zmianę.

Spędzajcie czas poza domem.

Zabieraj swoje dziecko na spacery, korzystajcie z placu zabaw. To świetna okazja, aby poznać rodziców dzieci w podobnym wieku i nabyć nowe znajomości, które później warto podtrzymać. Dzięki temu sprawdzisz, jak Twoje dziecko reaguje na kontakt z innymi maluchami i przebywanie w grupie. Pomożesz mu oswoić się z nową sytuacją będąc obok. Jeżeli boisz się wirusów i siedlisk zarazków wybieraj parki i mniejsze place zabaw, unikaj zatłoczonych sal zabaw i przestrzeni.

Zdobądź nowych przyjaciół.

Poszukaj wśród swoich znajomych (lub znajomych znajomych) osób, które mają dzieci w podobnym wieku. Może okazać się, że planujecie posłać dzieci do tego samego żłobka. Zorganizujcie kilka wspólnych spotkań, aby dzieci mogły się poznać i poczuć dobrze w swoim towarzystwie. Dzięki temu będzie im raźniej już na zajęciach w żłobku.

Czas bez mamy i taty.

Największą zmianą dla wielu dzieci podczas pierwszych dni w żłobku jest to, że nagle mama i tata znikają z pola widzenia. Pozwól dziecku się na to przygotować. Zadbaj, aby od czasu do czasu dziecko przebywało z kimś innym niż rodzice. Zostaw dziecko u dziadków, cioci, czy przyjaciółki na początku tylko na kilka minut, później możesz wydłużać ten czas. Dziecko zrozumie, że przy innych osobach także może czuć się zatroszczone i bezpieczne.

Czas na samodzielną zabawę.

W żłobkach, poza konkretnymi zajęciami, dzieci mają także czas na samodzielną zabawę. Jeżeli Twoje dziecko zawsze potrzebuje kogoś obok do zabawy, zadbaj o to, aby pokazać mu, że zabawa w pojedynkę także może być wesoła i udana. Podsuń dziecku ilustrowaną książkę do obejrzenia lub malowankę i zostaw na chwilę.

Pokaż dziecku żłobek zanim do niego trafi.

Wprowadź do waszego życia temat żłobka jeszcze przed posłaniem dziecka na zajęcia. Planuj spacery tak, aby przechodzić koło żłobka. To świetna okazja, aby pokazać dziecku budynek, plac zabaw, czy bawiące się dzieci. Dziecko, które będzie kojarzyło ze spacerów konkretne miejsce będzie spokojniejsze, gdy uda się do niego po raz pierwszy, a później w nim zostanie. Opowiadaj dziecku o żłobku, czym jest i po co się do niego chodzi. Możesz skorzystać z pomocy książeczek lub bajek, które zainteresują większe dzieci.

Pierwsza wspólna wizyta.

Dobrą praktyką żłobków jest organizowanie dnia otwartego. To czas kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem mogą obejrzeć żłobek, wspólnie pobawić się w środku i na placu, poznać opiekunki i ich metody wychowawcze. Pierwsza wizyta może być następnie kontynuowana w okresie adaptacyjnym, kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem przychodzą na zajęcia do żłobka, aby oswoić dziecko z nową sytuacją.

Wyprawkę przygotuj wcześniej.

Jeżeli wybraliście już żłobek i podpisaliście umowę, na pewno otrzymaliście także listę wyprawkową. Przygotuj lub kup potrzebne rzeczy wcześniej i włącz je do codziennej rutyny dziecka. Dzięki temu maluch oswoi się z nowymi rzeczami i będzie je kojarzył z domem, co wzbudzi dobre emocje i poczucie bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem będzie także wspólny wypad na zakupy po jakiś przedmiot „specjalnie” do żłobka.

Nasz żłobek to miejsce, o którym rodzice i dzieci mówią, że jest „najlepsze pod słońcem”. Wyślij do nas wiadomość prywatną, zadaj swoje pytania lub umów się na wizytę.

Nasz adres : Żłobek Terefere, Plac Gen. Sikorskiego 4/1 Kraków. Do zobaczenia!