PRAWA DZIECKA W PRZEDSZKOLU TEREFERE

Każde dziecko w naszym przedszkolu ma:

 • prawo do radości i spontaniczności,
 • prawo do niepowodzeń, łez i upadków,
 • prawo do własności, tajemnic i własnego zdania,
 • prawo do bycia sobą i wyrażania uczuć, nawet tych trudnych,
 • prawo do niewiedzy, zadawania pytań i rozwijania zainteresowań,
 • prawo do nietykalności osobistej,
 • prawo do sprawiedliwej oceny,
 • prawo do zabawy i wyboru jej towarzyszy,
 • prawo do równości, wolności, przyjaźni i szacunku.

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

Okres aklimatyzacji w Terefere jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb dziecka. Elastycznie i na bieżąco wydłużamy czas pobytu, tak aby było to komfortowe i bezpieczne dla dziecka. Są dzieci, które na drugi dzień już chętnie zostaną na kilka godzin, są też takie, które potrzebują dużo więcej czasu na aklimatyzację – to wszystko naturalne, podobnie jak łzy rozstania z rodzicami. Zwykle po wejściu na przedszkolną salę łzy znikają a zastępuje je szeroki uśmiech.

PRZEDSZKOLE BEZ PŁACZU, CZYLI JAK BEZ STRESU POSŁAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA?

Zdecydowaliście się posłać dziecko do przedszkola i zastanawiacie się, jak pomóc mu wejść w nową rzeczywistość? Mamy dla was kilka wskazówek, które pomogą zarówno wam, jak i maluszkowi przygotować się na tę ważną w życiu zmianę.

 1. Spędzajcie czas poza domem.

Zabieraj swoje dziecko na spacery, również na placu zabaw. To świetna okazja, aby poznać rodziców dzieci w podobnym wieku i nabyć nowe znajomości, które później warto podtrzymać. Dzięki temu sprawdzisz, jak Twoje dziecko reaguje na kontakt z innymi maluchami i przebywanie w grupie. Pomożesz mu oswoić się z nową sytuacją będąc obok. Jeżeli boisz się wirusów i siedlisk zarazków wybieraj parki i mniejsze place zabaw, unikaj zatłoczonych sal zabaw i przestrzeni.

 1. Zdobądź nowych przyjaciół.

Poszukaj wśród swoich znajomych (lub znajomych znajomych) osób, które mają dzieci w podobnym wieku. Może okazać się, że planujecie posłać dzieci do tego samego przedszkola. Zorganizujcie kilka wspólnych spotkań, aby dzieci mogły się poznać i poczuć dobrze w swoim towarzystwie. Dzięki temu będzie im raźniej już na zajęciach w przedszkolu.

 1. Czas bez mamy i taty.

Największą zmianą dla wielu dzieci podczas pierwszych dni w przedszkolu jest to, że nagle mama i tata znikają z pola widzenia. Pozwól dziecku się na to przygotować. Zadbaj, aby od czasu do czasu dziecko przebywało z kimś innym niż rodzice. Zostaw dziecko u dziadków, cioci, czy przyjaciółki na początku tylko na kilka minut, później możesz wydłużać ten czas. Dziecko zrozumie, że przy innych osobach także może czuć się zatroszczone i bezpieczne.

 1. Czas na samodzielną zabawę.

W przedszkolach, poza konkretnymi zajęciami, dzieci mają także czas na samodzielną zabawę. Jeżeli Twoje dziecko zawsze potrzebuje kogoś obok do zabawy, zadbaj o to, aby pokazać mu, że zabawa w pojedynkę także może być wesoła i udana. Podsuń dziecku ilustrowaną książkę do obejrzenia lub malowankę i zostaw na chwilę.

 1. Pokaż dziecku przedszkole zanim do niego trafi.

Wprowadź do waszego życia temat przedszkola jeszcze przed posłaniem dziecka na zajęcia. Planuj spacery tak, aby przechodzić koło przedszkola. To świetna okazja, aby pokazać dziecku budynek, plac zabaw, czy bawiące się dzieci. Dziecko, które będzie kojarzyło ze spacerów konkretne miejsce będzie spokojniejsze, gdy uda się do niego po raz pierwszy, a później w nim zostanie. Opowiadaj dziecku o przedszkolu, czym jest i po co się do niego chodzi. Możesz skorzystać z pomocy książeczek lub bajek, które zainteresują większe dzieci.

 1. Pierwsza wspólna wizyta.

Dobrą praktyką przedszkoli jest organizowanie dnia otwartego. To czas kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem mogą obejrzeć miejsce, wspólnie pobawić się w środku i na placu, poznać opiekunki i ich metody wychowawcze. Pierwsza wizyta może być następnie kontynuowana w okresie adaptacyjnym, kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem przychodzą na zajęcia, aby oswoić dziecko z nową sytuacją.

 1. Wyprawkę przygotuj wcześniej.

Jeżeli wybraliście już przedszkole i podpisaliście umowę, na pewno otrzymaliście także listę wyprawkową. Przygotuj lub kup potrzebne rzeczy wcześniej i włącz je do codziennej rutyny dziecka. Dzięki temu maluch oswoi się z nowymi rzeczami i będzie je kojarzył z domem, co wzbudzi dobre emocje i poczucie bezpieczeństwa. Może dobrym pomysłem będzie wspólny wypad na zakupy po jakiś przedmiot „specjalnie” do przedszkola.

Jeżeli masz pytanie dot. czasu adaptacji dziecka w przedszkolu Terefere napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Nasze przedszkole to miejsce, o którym rodzice i dzieci mówią, że jest „najlepsze pod słońcem”. Wyślij do nas wiadomość prywatną, zadaj swoje pytania lub umów się na wizytę. Czekamy na Was na ul. Reduta 28. Do zobaczenia!